Pro začátečníky

Rádi bychom mezi námi přivítali několik nových členů a proto jsme připravili krátké povídání o tom, co vlastně hraní paintballu po finanční stránce obnáší.

Za zkoušku “nic” nedáš

Kdo pocítil nutkání přidat se do společenstva, sdružujícího příznivce našeho krásného barevného volnočasového koníčku, ten by měl předtím, než se vrhne do nakupování vybavení, zkusit si alespoň jednou zahrát s vypůjčeným vybavením.

Na internetu se nachází nespočet společností, které se půjčováním paintballového vybavení zabývají, v okolí České Lípy můžete využít i naší nabídky na zapůjčení výstroje.

Kolik tahle zábava stojí?

Paintball není nejlevnějším koníčkem, ale na druhou stranu pořízení vybavení není tak drahé, jak by se mohlo na první pohled zdát. K tomu, aby jste si šli poprvé zahrát a obstarali si základní vybavení si hravě vystačíte s částkou 5.000,-Kč. Každá další hra Vás pak vyjde na pouhých několik stokorun v závislosti na Vašem střeleckém apetitu.

Skutečnost je taková, že v dnešní době lze základní novou kvalitní výbavu pořídit za částku mírně převyšující 4.000,-Kč. Odkaz na kompletní set BT OMEGA Za tyto peníze dostanete zbraň, se kterou si ostudu rozhodně neuděláte a k tomu i všechny ostatní potřebné náležitosti, jako je ochranná maska, zásobník a lahev na pohonné médium. Pak stačí jen oprášit ve skříni nějaké ty maskáče, nakoupit si kuličky, naplnit si lahev na pohonné médium a vyrazit s námi.

Ovšem lze sehnat i výbavu, která je finančně dostupnější. Buď projdete on-line bazary a aukce a seženete kvalitní použité vybavení, nebo prostě sáhnete po novém vybavení, které je pro Vás finančně dostupnější. Nový set na paintball, který postrádá military vzhled lze pořídit do 2.500,-Kč. Odkaz na kompletní set FTL Za takové peníze získáte funkční zbraň, masku, zásobník a lahev na pohonné médium. Je tedy jen na Vás pro co se rozhodnete.

Každopádně military vzhled zbraně není podmínkou a každý hraje s tím co mu sedí.

Jakou paintballovou zbraň si tedy vybrat?

Snad pro každého začínajícího hráče je nejdůležitější výběr samotné zbraně. Při jejím výběru je nutné si uvědomit kolik peněz chceme do zbraně samotné investovat a co od ní očekáváme.

Protože se bavíme o výbavě pro začátečníky, tak si při výběru zbraně dáme strop 5.000,-Kč.

A jdeme vybírat…

Tipmann A-5 New

Tak při koupi této zbraně necháme v obchodě celou vytyčenou částku tzn. 5000,-Kč. Za to však získáme na zbraň, která si vysloužil velmi kladné hodnocení.

Velkou výhodou této zbraně je její variabilita – prodává se k ní totiž neuvěřitelné množství doplňků a tak si jí každý může dotvořit doslova podle svých představ. Další velké plus je boční mechanický podavač cyclone feed zajišťující bezproblémový chod i při vyšší kadenci střelby.

Naopak nevýhodou zbraně je zvýšená spotřeba pohonného media – která je zapříčiněna právě zásobníkem cyclone feed. A tento zásobník má i další nepříjemnou vlastnost a to totiž, že v mrazivém počasí dokáže prochladlé kuličky prakticky “rozmixovat”, čímž je významně snížena jeho použitelnost v zimě. Záporně lze ohodnotit i základní hlaveň se kterou se rozhodně nezařadíte mezi ostrostřelce.

Shrnutí: Pakliže chcete získat zbraň, kterou lze jednoduše dále rozvíjet a přizpůsobovat dle svých představ pak je A-5 tou správnou volbou. Musíte však počítat s tím, že je zde velká pravděpodobnost, že v mrazivých teplotách si nezahrajete.

BT Omega

Finančně se dostáváme k částce kolem 3.500,-Kč. Což je poměrně znatelná úspora oproti A-5.
Omega je jako tvořená pro začínající hráče paintballu, kteří chtějí vlastnit spolehlivou zbraň v military vzhledu za slušné peníze bez nutnosti dokupovat další díly.

Velkou výhodou zbraně je jak již bylo uvedeno její vzhled. Zbraň je vzhledově podobná americkým útočným puškám M-4. V základu má nastavitelnou ramenní opěrku s pěti polohami a dostačující 14 palcovou hlaveň, která nikoho neurazí. V základní verzi je klasický gravitační zásobník, ale lze dokoupit i Rip Clip pro boční podávání, stejně jako elektrickou rukojeť.

Shrnutí: Chcete-li za poměrně málo peněz dostat slušnou dávku muziky, pak je pro Vás Omega jako stvořená. Samozřejmě nemůžete očekávat žádné nadprůměrné výkony, ale získáte plnohodnotnou zbraň v kompletním military vzhledu s poměrně velkou možností vylepšení.

PRO CARABINE

Nakonec se dostáváme ke zbrani, která je označována jako kouzelná trubka. Je jí PRO CARABINE, které si však nezadá s nejlepšími zbraněmi disponujícími moderní elektronikou.

Problémem je, že tuto zbraň z dílny Tippmanna již v obchodech neseženete a občas se Vám poštěstí jí sehnat v bazarech za částku kolem 4.000,-Kč.
Zbraň se vyznačuje kvalitním dílenským zpracováním, jednoduchou údržbou a minimální váhou. To je přesně to co hráč military paintballu potřebuje a proto je Carabina nestárnoucí královnou military scény a to i díky své výjimečné přesnosti a dostřelu.
Někdo může negativně hodnotit to, že zbraň je opatřena pouze gravitačním zásobníkem a že u ní není velký prostor k nějakým výrazným úpravám vzhledu.

Shrnutí: Pakliže více než na vzhledu Vám záleží na vlastnostech a nevadí Vám koupit si několik let starou zbraň bez záruky, pak je pro Vás Carabina jako dělaná.

Nabídka paintballových zbraní je však mnohem širší a každému vyhovuje něco jiného. Také každá zbraň má své pro a proti a proto není výjimkou, že nadšenci vlastní několik zbraní, kdy každou používají při jiných okolnostech.


Jakou paintballovou masku si vybrat?

Maska a zvláště pak brýle jsou nedílnou součástí paintballové výbavy, jelikož ochrana zraku je nezbytnou součástí tohoto adrenalinového sportu. Pro začínající hráče je velmi užitečné upozornění, že skla brýlí mají tendenci se mlžit. To platí i pro masky, které disponují tzv. termálním sklem, které mlžení omezuje, ale v extrémních případech mu nezabrání. To je třeba při zvolení způsobu krytí obličeje brát v úvahu.

Při pořízení masky by jste měli vystačit s částkou do 1.000,-Kč. Za tyto peníze lze pořídit masku s termálním sklem, nebo kombinaci ochranných brýlí a kovovou síťkou.

V některých případech se lze setkat s tím, že si hráči chrání pouze zrak taktickými brýlemi. Takové řešení je pohodlnější, ale zásah do obličeje je pak velmi bolestivý a proto nelze takové řešení začínajícím hráčů doporučit.


Jaké hnací médium pro paintballovou zbraň si vybrat?

K pohonu své zbraně můžete zvolit oxid uhličitý (CO2) nebo stlačený vzduch. Každý z nic má své pro a proti.

OXID UHLIČITÝ – je levnější na první náklady (obstarání lahve), ale dražší na provoz (plnění). Na stejný objem CO2 a vzduchu vystřílíte víc na CO2 – to znamená, že je úspornější. Nevýhodou je, že v zimě při záporných teplotách se stává díky svým vlastnostem prakticky nepoužitelný.
Lahev o velikosti 12 OZ se kterou by jste bez problémů měli vystřílet až 500 kuliček Vás vyjde na částku kolem 500,-Kč. Plnění je pak záležitostí několika desetikorun. Existuje také možnost domácího plnění, ke kterému budete potřebovat vhodnou větší lahev na CO2 (například hasící přístroj) a ventil na přepouštění. Hasicí přístroj seženete za částku kolem 1.000,-Kč a přepustný ventil se běžně prodává za 350,-Kč. Naplnění takového hasícího přístroje pak stojí několik málo stokorun (běžně kolem 200,-Kč).

VZDUCH – náklady na pořízení vyšší, ale mnohonásobně levnější provoz. Šetrnější ke zbrani – méně agresivní vůči kovům. Použitelný i v zimě. Obstarání základní ekonomicky dostupné lahve Vás vyjde na částku kolem 1.000,-Kč. Z takové lahve by jste pak měly být schopni vystřílet 500 kuliček, což je srovnatelné s 12 OZ lahví na CO2. Jako výhodu lze označit i to, že u vzduchových lahví je, že jejich součástí je i regulátor výstupu tlaku vzduchu, který můžete jednoduše upravit spotřebu vzduchu, což má vliv například na dostřel. Obstarání výbavy na domácí plnění je pak záležitost finančně opravdu náročná. Pořízení vhodné velkoobjemové vzduchové lahve je záležitost několika tisíc korun (počítejte 5.000,-Kč). Propojovací hadici pak lze sehnat do 500,-Kč, ale bude se jednat o opravdu jen základní model. Plnění velkoobjemové lahve je pak možné ve specializovaných prodejnách.

Obecně lze říci, že pro začátek je pořízení CO2 mnohem levnější, než u vzduchu a proto je vhodné začínajícím hráčům doporučit právě CO2. Většina hráčů military stejně kombinuje obě možnosti, podle klimatických podmínek a podle konkrétních parametrů hry, na kterou právě zbraň používají.

Další v kategorii >> Paintball: Informace pro začátečníky | Zajímavé odkazy | Formy paintballu | Pravidla military paintballu |

Únor 2024
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Bulldog team

David Dvořák
Jméno: David Dvořák
Tel: 737 761 171

TOPlist


Plánované akce

jméno: heslo: